Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Drohiczynie

Drohiczyn to niewielkie miasteczko nad rzeką Bug, w powiecie siemiatyckim, w woj. podlaskim. Jest to historyczna stolica Podlasia. Lokowany został w 1429 roku, zaś prawa miejskie otrzymał w 1498 roku z rąk Aleksandra Jagiellończyka. Jego początki są jednak znacznie starsze. Już w XI wieku istniał w tym miejscu gród z komorą celną. Spławiano tędy towary z Rusi Kijowskiej. Jak na tak wiekowe miasto przystało, w Drohiczynie nie brak ciekawych zabytków. Jednym z nich jest kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

Budowę obecnej świątyni, na miejscu wcześniejszych, drewnianych, rozpoczęto ok. 1682 roku, zaś ukończono ok. 1715 roku. Budowniczymi kościoła byli franciszkanie, którzy w tym miejscu osiedli już w pierwszej połowie XV wieku. Dzięki licznym ofiarodawcom, nie tylko z Podlasia, wznieśli bogato wyposażoną, barkową świątynię z dziesięcioma ołtarzami oraz z kaplicą loretańską i dzwonnicą. W 1832 roku ukazał się ukaz carski znoszący zakony na terenach mało zaludnionych. Z tego powodu, franciszkanie musieli opuścić Drohiczyn, zaś kościół zaczął powoli niszczeć i popadać w ruinę. Zniszczeniu uległ przede wszystkim wystrój świątyni. Po ołtarzach, ambonie czy dekoracjach pozostały tylko resztki. Do rekonstrukcji kościoła przystąpiono dopiero w 1947 roku. W pierwszej kolejności zajęto się sklepieniem i zabezpieczeniem murów przed dalszym niszczeniem. Dopiero w późniejszym okresie rekonstrukcji doczekało się wnętrze. 

 

 

Wnętrze kościoła, zrekonstruowane po II Wojnie Światowej, posiada wystrój barokowy. Uwagę zwraca przede wszystkim ołtarz główny, pochodzący z 1762 roku. Zachowało się bardzo dużo oryginalnych elementów, dlatego też jako pierwszy został odnowiony. Warto zwrócić uwagę na rzeźbę pelikana karmiącego swoje młode własną piersią. Jest to symbol ofiary Jezusa. Obok niego zostały umieszczone figury św. Bonawentury z prawej strony i św. Klary z lewej. W pierwotnym ołtarzu, figura ta przedstawiała św. Hieronima, jednak podczas jej renowacji coś poszło nie tak i powstała św. Klara. Obraz w ołtarzu przedstawia scenę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. 

 

 

Na styku prezbiterium i nawy znajdują się jeszcze dwa ołtarze boczne utrzymane w tym samym stylu co ołtarz główny. Ołtarz lewy został poświęcony św. Antoniemu Padewskiego. W prawym ołtarzu umieszczony został obraz przedstawiający św. Franciszka z Asyżu. W zwieńczeniu ołtarza można dostrzec Oko Opatrzności Bożej. 

W lewej nawie można zobaczyć ceglane pozostałości ołtarza z XVIII wieku. Umieszczony został tam obraz z 1980 roku przedstawiający św. Maksymiliana Kolbego. 

 

 

Będąc w Drohiczynie warto zajrzeć do kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Jego wystrój nie jest tak bogaty, jak w XVIII wieku, ale z pewnością wart jest uwagi. Gorąco polecam!!!

Dodaj komentarz