Cerkiew pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Wasilkowie

 

Wasilków to niewielkie miasteczko w woj. podlaskim, w pow. białostockim. Założone zostało na polecenie króla Zygmunta Augusta w 1566 roku. W tym samym roku została wzniesiona drewniana cerkiew, zaś rok później, również drewniany, kościół katolicki. 

Obecna prawosławna cerkiew, murowana, została wzniesiona w 1853 roku w stylu bizantyjsko-ruskim. W 1867 uległa częściowemu spaleniu, zaś rok później uderzenie pioruna wywołało kolejny pożar. Odbudowana został w 1873 roku i w takim kształcie przetrwała do dnia dzisiejszego. W tym też czasie została wzniesiona brama, która pełni jednocześnie funkcję dzwonnicy. 

 

 

 

W cerkwi centralne miejsce zajmuje zabytkowy, pochodzący z 1836 roku, ikonostas. Jest to przegroda z umieszczonymi w niej ikonami, oddzielająca prezbiterium od nawy. W jego centralnej części znajdują się carskie wrota, które otwierane są tylko podczas nabożeństw. Przechodzi przez nie wyłącznie kapłan przewodniczący nabożeństwu, czasami również diakoni. Ozdobione zostały czterema małymi ikonami: na górze Archanioła Gabriela, oraz Maryi (obie ikony układają się w scenę Zwiastowania). Poniżej umieszczono wizerunki czterech ewangelistów:  Mateusza, Marka, Łukasza i Jana, w każdej ikonie po dwóch. 

Ikony umieszczone w tym samym rzędzie co carskie wrota to ikony namiestne. Po lewej stronie carskich wrót znajduje się ikona Bogurodzicy z Dzieciątkiem, zaś po prawej Chrystusa Nauczającego. Obok tych ikon znajdują się diakońskie wrota, ozdobione malowidłami świętych. 

Kolejny rząd w ikonostasie składa się z dwóch obrazów, patrząc od lewej: Narodzenie Pana Jezusa oraz Chrzest Pana Jezusa w Jordanie. Całość wieńczy ikona przedstawiająca Ostatnią Wieczerzę. 

Ściany cerkwi oraz sufit zdobią liczne malowidła i obrazy. Przedstawiają świętych oraz sceny biblijne. M.in. po lewej ikonostasu umieszczono św. Olgę Kijowską, wielką księżnę kijowską, uważaną za równą apostołom (ur. ok 923/927 r., zm. 969 r.). Po prawej stronie namalowano św. Włodzimierza I Wielkiego, władcę Rusi Kijowskiej (ur. ok. 958 r., zm. 15 lipca 1015 r.).

W nawie licznie rozmieszczone zostały anałoje (inna nazwa analogon), czyli stoliki,  czy też małe ołtarzyki, służące do wystawienia ikon do adoracji. Wierni, uczestniczący w nabożeństwie, zawsze z dużą czcią całują ikonę, umieszczoną na stoliku na środku nawy. Ikona tam się znajdująca powinna informować o święcie obchodzonym w danym okresie. Na anałojach umieszczonych z boku, wystawione są ikony świętych czczonych w danej świątyni, którym również wiele osób oddaje cześć. Anałoj służy także do wystawienia ksiąg używanych podczas nabożeństw. Przykrywa się go materiałem kolorystycznie odpowiadającym kolorowi szat liturgicznych obowiązujących w danym dniu. 

Jak we wszystkich cerkwiach, przed ikonostasem znajdują się świeczniki. Przeznaczone są dla świec zapalanych przez wiernych w swoich intencjach. Świeca jest świadectwem wiary, udziału człowieka w Boskiej światłości. Można je kupić wewnątrz cerkwi, ich koszt jest różny w zależności od ich wielkości. Będąc w cerkwi warto przynajmniej jedną zapalić. 

 

 

 

Warto zajrzeć do cerkwi w Wasilkowie. Nie tylko by zobaczyć jej piękne wnętrze, ale również uczestniczyć w prawosławnej mszy świętej. Przy okazji turystycznych wojaży, warto poznawać nie tylko zabytki, ale też kulturę i zwyczaje danego regionu. Gorąco polecam wizytę w Wasilkowie. 

 

Dodaj komentarz