Żorzanka w Żorach

 

Jesteśmy dość częstymi gośćmi na żorskim rynku, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Lubimy spacerować urokliwymi uliczkami starego miasta, a córki nie mogą oprzeć się pysznym lodom. Od niedawna, a dokładnie od końca 2016 roku, żorski rynek wzbogacił się o jeszcze jedną atrakcję, karuzelę. Każda nasza wizyta w tym miejscu kończy się teraz przejażdżką dziewczyn na Żorzance, bo takie imię otrzymała karuzela.

Żorzanka stanęła na Żorskim rynku w grudniu 2016 roku, jako jedna z atrakcji świątecznego jarmarku. I pozostanie już tutaj na stałe. Jest to niezwykła karuzela. Nie jak wiele innych, nowoczesnych, które znajdziemy we wszystkich parkach rozrywki. Żorzanka, jedna z najpiękniejszych w Polsce, nawiązuje do tych XIX-wiecznych. Jest dwupoziomowa, jednorazowo może przewieźć blisko 70 osób. Figury znajdujące się na niej, nawiązują do powieści Juliusza Verne’a.

Na fasadzie karuzeli znajdują się malowidła, przedstawiające Żory sprzed niemal stu lat. Możemy zobaczyć, jak kiedyś wyglądał m.in. rynek, ul. Szeptyckiego, Willa Haeringa i wiele innych. Obrazy zostały namalowane na podstawie archiwalnych zdjęć miasta. Żorzanka jest zatem nie tylko dużą atrakcją dla dzieci, ale też pełni rolę edukacyjną.

Karuzela czynna jest codziennie, w godz. od 12:00 do 18:00. Startuje co 15 min. Pierwsze uruchomienie o godz. 12:00, ostatnie o 17:45. Cena biletu to 2,50 zł od osoby.

Żorski rynek warto odwiedzić nie tylko z powodu pięknej karuzeli. Centralny plac miasta nie jest w całości wybrukowany. Rośnie tutaj sporo drzew i krzewów. Przypomina bardziej skwer, niż znany z innych miast tradycyjny rynek. Liczne ławeczki, cień rzucany przez  krzewy. fontanna, powodują, że jest to bardzo przyjazne miejsce.  Warto tutaj przyjść, pospacerować, odpocząć.

Na rynku znajduje się również figura św. Jana Nepomucena, metalowe anioły, z których najwyższy ma aż 7 metrów, a także, jeśli dobrze poszukamy, znajdziemy figurkę Żorka. Żorki, to małe figurki odlane z brązu. Na rynku jest Żorek z gazetą, a dwa inne znajdziemy w uliczkach odchodzących od rynku.

 

Myślę, że warto odwiedzić żorski rynek i zakosztować przejażdżki stylową karuzelą. Dzieci, te młodsze i te nieco starsze, na pewno zapamiętają czas spędzony w tym miejscu. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia ścisłego centrum Żor. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, coś co zainteresuje, zainspiruje…

Dodaj komentarz