Jeśli zastanawiacie się, jakim szlakiem dotrzeć na szczyt Pilska, to proponuję pętlę dla średniozaawansowanych turystów.
Start i meta na parkingu w Korbielowie przy ul. Leśnej. Parking jest płatny, płatność należy uiścić w parkomacie. Pierwszy odcinek pętli prowadzi szlakiem niebieskim na Przełęcz Przysłopy. Początkowo szlak niebieski prowadzi równolegle ze szlakiem żółtym. Po ok. 300-400 metrach, szlaki rozchodzą się. Po pokonaniu ok. pół kilometra asfaltową drogą, zagłębiamy się w las. I od tego miejsca, kamienista ścieżka pnie się w górę. Po godzinie wspinaczki osiągamy pierwszy cel naszej wędrówki, czyli Przełęcz Przysłopy.
Z Przełęczy Przysłopy dalej maszerujemy za znakami czarnymi na Przełęcz Buczynka. Na tym odcinku, w kilku miejscach, możemy podziwiać rozległą panoramę Beskidu Żywieckiego. Po ponad godzinnej wędrówce i pokonaniu 2,7 km, osiągamy wyżej wzmiankowaną przełęcz. Od tego miejsca, będzie nas prowadził szlak zielony na Halę Miziową. Po drodze miniemy Halę Górową, na której zlokalizowana jest studencka baza namiotowa.
Po dojściu do Hali Miziowej, już z daleka widać schronisko położone na wysokości 1274 m.n.p.m. Zostało oddane do użytku w 2003 roku, posiada 90 miejsc noclegowych oraz bufet. Z hali rozciąga się panorama na Beskid Żywiecki, w tym na jego najwyższy szczyt, czyli Babią Górę. Jest to też ważny węzeł szlaków turystycznych.
Po odpoczynku w schronisku, uzupełnieniu płynów, możemy podjąć dalszą wędrówką na szczyt Pilska. Ruszamy czarnym szlakiem na Górę Pięciu Kopców (1534 m.n.p.m.). Tutaj znajduje się granica polsko-słowacka. Droga pnie się mocno pod górę, ale widoki roztaczają się piękne.
Sam szczyt Pilska (1557 m.n.p.m.) leży już po słowackiej stronie, Poprowadzi nas tam szlak zielony. Ostatni odcinek jest już bardzo łatwy i pokonamy go w ok. 10 min. Na wierzchołku, mieszkańcy słowackiej wsi Mutne, postawili krzyż i ołtarz. Z kamieni turyści usypali niewielki kopiec. Z wierzchołka rozciąga się panorama we wszystkich kierunkach świata.
Ze szczytu Pilska wracamy tą samą ścieżką na Górę Pięciu Kopców. Stamtąd proponuję dojście do Hali Miziowej nieco dłuższą drogą. A poprowadzi nas tam najpierw szlak niebieski do Lasu Suchowarskiego, a stamtąd czerwonym szlakiem dojdziemy do schroniska na Hali Miziowej. Szlak niebieski na całej swojej długości prowadzi dół, w większości kamienistą ścieżką. Po drodze miniemy źródełko, z krystalicznie czystą wodą. Warto zrobić sobie w tym miejscu kilka minut przerwy. Po dojściu do szlaku czerwonego, ścieżka prowadzi delikatnie w górę, czasami trochę w dół, ale nie ma ani męczących podjeść, ani ostrych zejść. Jedynie tuż przed samą Halą Miziową czeka nas kawałek stromego podejścia.
Z Hali Miziowej do Korbielowa wracamy szlakiem żółtym.
Cała proponowana przeze mnie pętla liczy ok. 19 km. Na jej przejście, licząc dwukrotny pobyt w schronisku, należy przeznaczyć ok. 8 godz. Przy dobrej pogodzie, trud wędrówki wynagrodzą nam rozległe panoramy Beskidów. POLECAM!!!
Zdjęcia można pobrać na: www.yegoznaki.pl