Wodospady resovskie

Wodospady resovskie znajdują się w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, w powiecie Bruntal, w Niskim Jesioniku. Rzeka Huntava, płynąc, wyżłobiła w skałach głęboki kanion. Liczne progi skalne tworzą niezwykle malownicze wodpospady i kaskady. 

 

 

Chcąc zobaczyć wodospady najlepiej podjechać do miejscowości Resov. W nawigacji należy ustawić „parking Resov”. Tym sposobem nawigacja doprowadzi do restauracji, obok której znajduje się spory parking, na którym można zostawić samochód. Knajpka oferuje obiady (m.in. z dziczyzny), kawę, lody czy czeskie piwo. Ważna uwaga, nie można płacić kartą, należy mieć przy sobie czeskie korony. 

Przy restauracji znajduje się węzeł szlaków. Należy wybrać kolor czerwony i nim podążać aż do wodospadów. Pierwsza część szlaku prowadzi w dół, najpierw drogą asfaltową, potem szutrową. Poza pierwszymi metrami, pozostała część szlaku biegnie lasem, dzięki czemu nawet w upalne dni, wędrówka nie będzie męcząca. 

 

 

Po pokonaniu kilkuset metrów, szlak skręca w prawo i biegnie tym razem raz w górę raz w dół. Po przejściu kolejnych kilkuset metrów, doprowadzi do rzeki Huntavy. Tutaj zaczynają się pierwsze, początkowo niewielkich rozmiarów, progi. Idąc w górę strumienia, pojawiają się kolejne kaskady i wodospady, w tym ten najwyższy, liczący ok 10 metrów wysokości. 

Aby móc podziwiać te cuda natury, poprowadzono wśród skał liczne mostki i drewniane schody. Czasami należy korzystać z wystających z wody kamieni, aby nie zmoczyć obuwia. 

Na parking koło restauracji najlepiej wrócić tą samą drogą. 

 

 

Gorąco polecam wizytę w tym niezwykle urokliwym miejscu. Cała trasa liczy ok, 1,5 km w jedną stronę. Nawet niezbyt wytrawny piechur bez problemu sobie poradzi. Wodospady naprawdę warte zobaczenia na własne oczy. POLECAM!!! 

Dodaj komentarz