Paczków – kościół pw. św. Jana Ewangelisty

Jeśli będziecie w Paczkowie, miasteczku w woj. opolskim, w powiecie nyskim, obowiązkowo zajrzyjcie do kościoła pw. św. Jana Ewangelisty. Został wybudowany na działce wytyczonej w 1254 roku, podczas lokacji miasta. Pierwotnie w tym miejscu stała drewniana świątynia. Budowę murowanej rozpoczęto w 1361 roku. Jej konsekracja miała miejsce 1389 roku. Fundatorem był prawdopodobnie biskup wrocławski Przecław z Pogorzeli. Kościół został wybudowany w stylu gotyckim. Jest orientowany, trójnawowy. W 1529 roku został przebudowany i ufortyfikowany. Miał spełniać funkcje obronne w razie najazdu Turków, którego się w owym czasie obawiano.

Do kościoła możemy wejść wejściem głównym, usytuowanym od zachodniej strony, lub dwoma bocznymi, poprzedzonymi kruchtami. Wejście główne, poprzedzone kamiennymi schodami, prowadzi przez ostrołukowy, gotycki portal z dekoracją sztukatorską z końca XV wieku.

Wystrój kościoła jest głównie neogotycki, pochodzi z XIX wieku. W prezbiterium możemy podziwiać, rzadko spotykane na Śląsku, późnogotyckie sklepienie sieciowe. Ołtarz główny, z 1858 roku, wykonał snycerz Severin Kutzer. Znajduje się w nim figura patrona kościoła, św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Po bokach możemy dostrzec figury św. Piotra i św. Pawła. Zaś w szczycie ołtarza znajduje się scena ukoronowania Matki Bożej.

Ołtarze boczne, ambona, marmurowa chrzcielnica, liczne figury pochodzą z XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługuje tzw. studnia tatarska. Znajduje się w nawie bocznej, tuż przy ścianie. Pochodzi prawdopodobnie z XVI wieku.

W kościele znajdują się dwie kaplice. Pierwsza, obok prezbiterium, została dobudowana do świątyni przed 1447 rokiem. W 1588 roku została przekształcona w kaplicę grobową rodziny von Maltitz. Znajduje się w niej renesansowy, unikatowy ołtarz, rzeźbiony z jednego bloku piaskowca. Ponadto możemy tam zauważyć płyty nagrobne członków rodu von Maltitz.

Druga, barokowa kaplica św. Rocha, została dobudowana od północnego wschodu w 1701 roku. Posiada rokokowy ołtarz z obrazem patrona.

Jeśli będziecie w Paczkowie, wejdźcie do kościoła św. Jana Ewangelisty. Naprawdę warto. Gotycka architektura zachwyci każdego. POLECAM!!!

Dodaj komentarz