Kościół pw. św. Wawrzyńca w Ługach

 

Ługi to wieś położona w woj. lubuskim, w pow. nowosolskim, w gminie Otyń. Jej korzenie sięgają średniowiecza. Pierwsza pisemna wzmianka o miejscowości pochodzi z 1305 roku. Najcenniejszym zabytkiem na jej terenie jest kościół pw. św. Wawrzyńca. 

Świątynia została wzniesiona w XIII wieku z kamienia i rudy darniowej. Na przestrzeni wieków, była wielokrotnie przebudowywana (np. w 1411 roku) i remontowana. Składa się z nawy i prezbiterium, do którego od strony północnej została dobudowana zakrystia. Obecna wieża, nawiązując stylem i budulcem do pierwotnego kościoła, została wybudowana w latach 1937-1938. Przed kościołem stoi pomnik Carla von Reinach. Nie znalazłem niestety żadnych informacji na temat tej postaci.

 

 

Wnętrze kościoła jest skromne. Centralne miejsce w prezbiterium zajmuje barkowy ołtarz z XVIII wieku. Obraz, który się w nim znajduje, przedstawia Koronację Najświętszej Maryi Panny. Po jego bokach umieszczono dwie figury, z lewej św. Sebastiana, zaś z prawej św. Wawrzyńca, patrona kościoła. 

W świątyni warto jeszcze zwrócić uwagę na XVIII-wieczną drewnianą ambonę oraz kamienną chrzcielnicę z drewnianą pokrywą. Obie skromnie zdobione.

W trakcie prac remontowych, pod warstwą tynku, odkryto średniowieczne freski. Malutki fragment, przedstawiający św. Barbarę, można zobaczyć. 

 

 

Warto zajrzeć do tego małego kościółka. Może nie ma bogatego wyposażenia, ale posiada swój urok. POLECAM!!!

 

Dodaj komentarz