Namysłów to XIII-wieczne miasto położone w województwie opolskim. Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 19 czerwca 1233 roku. Prawa miejskie Namysłów otrzymał w 1249 roku.
Średniowieczne miasto musi być bogate w zabytki. I tak właśnie jest w Namysłowie. W tym poście chciałbym przybliżyć jeden z nich, a mianowicie kościół na Starym Mieście pw. Niepokalanego Poczęcia Maryi Panny.
Początki świątyni sięgają XIII wieku. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1286 roku. Prezbiterium datowane jest na przełom XIII i XIV wieku, a nawa na wiek XIV. Kościół, w stylu gotyckim, wzniesiony został z kamienia polnego i cegły. Prezbiterium, zbudowane na planie prostokąta, jest wyraźnie węższe od nawy. Od strony północnej została do niego dobudowana zakrystia. Nawa została wzmocniona skarpami.
Do dnia dzisiejszego bryła kościoła zachowała swój gotycki wygląd. Zachowały się pierwotne, ceglane portale otworów okiennych i drzwiowych. W zasadzie od czasów średniowiecza, świątynia nie uległa zasadniczym przebudowom.
Dodam jeszcze, że na rysunku F.B. Wernera z drugiej połowy XVIII wieku, kościół posiadał od strony zachodniej dobudowaną drewnianą wieżę, po której dzisiaj nie ma już śladu.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Na pewno na dwie płyty epitafijne znajdujące się po zachodniej stronie kościoła. Na tej po prawej odszyfrowałem daty: ur. 16 kwietnia 1780, zm. 26 maja 1850. Na tej po lewej daty: ur. 28 czerwca 1818 (lub 1828), zm. kwiecień 1852. Niestety nie znam j. niemieckiego, więc nie potrafię odczytać pozostałych napisów.
Również po zachodniej stronie budowli usytuowany jest grobowiec. Pochowany został w nim (a przynajmniej tak głosi napis) porucznik 43 regimentu piechoty, Arthur Schulz, ur. 21.07.1881 r., zm. 29.10.1914 r. (poległ pod Suwałkami).
Teren wokół kościoła dawniej zajmował cmentarz. Do dnia dzisiejszego zachowało się kilka starych nagrobków. Niektóre bardzo piękne. Ale spacerując wokół kościoła, należy uważać, aby nie wpaść do jakiejś komory grobowej. Ja się na jedną natknąłem, oczywiście pustą.
Niedaleko wejścia do kościoła, zwraca jeszcze uwagę figura świętego. Moim zdaniem, to część dawnego nagrobka. Niestety nie wiem, kogo przedstawia rzeźba. W ręku trzyma chyba palmę męczeństwa, pod nią krzyż. Zapewne więc to jeden z męczenników. A może to nie palma męczeństwa tylko pióro? Wtedy mógłby to być św. Jan Ewangelista, którego atrybutem jest m.in. orzeł.
Oczywiście pamiątki po minionych wiekach znajdziemy również w środku świątyni. Warto przede wszystkim przyjrzeć się barokowemu ołtarzowi głównemu. Pochodzi z pierwszej połowy XVII wieku. A w nim znajduje się chyba najcenniejszy zabytek kościoła, późnogotycka, pochodząca z końca XV wieku, rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Nad rzeźbą, w medalionie, mamy malowidło pochodzące z XVIII wieku, przedstawiające Trójcę Świętą. Niestety nie wiem kogo przestawia obraz w zwieńczeniu ołtarza. Na ołtarzu, po lewej stronie warto jeszcze zwrócić uwagę na niewielką figurę. Moim zdaniem przedstawia św. Józefa z Dzieciątkiem na ręku. Pewności oczywiście nie mam. Nie wiem też z jakiego okresu pochodzi rzeźba.
W kościele, na ścianach wiszą spore obrazy przedstawiające apostołów. Nie znam ich autora ani nie wiem z jakiego okresu pochodzą. Również kilka figur zwróciło moja uwagę. Ale nie wiem kogo wyobrażają. W prezbiterium ładnie prezentuje się ława dla służby liturgicznej. Nie wygląda na współczesną, chociaż widać, że niedawno zyskała nowe obicie.
Warto zobaczyć ten średniowieczny zabytek. Tym bardziej, że prawdopodobnie w tym kościele został podpisany tzw. pokój namysłowski. Wydarzenie to miało miejsce 22 listopada 1348 roku. Traktat pokojowy podpisany został z jednej strony przez króla Kazimierza III Wielkiego i księcia świdnicko-jaworskiego Bolka II Małego, a z drugiej przez króla Czech, Karola IV Luksemburskiego.
Niestety, nie znalazłem zbyt dużo informacji na temat kościoła i jego ruchomych zabytków. Jeśli uda mi się w przyszłości coś więcej ustalić, to oczywiście uzupełnię post. Ale niezależnie od tego, polecam odwiedzenie tej pięknej świątyni.
Kościół dostępny do zwiedzania w środku tylko przed lub po mszy, która sprawowana jest w każdą niedzielę o godz. 11:00.