Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jodłowniku

Jodłownik to wieś położona w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z XIV wieku. Dowiadujemy się z nich m.in., że w 1361 roku była własnością szlachcica Zawiszy. Na przestrzeni lat zmieniali się właściciele wsi. W XVI wieku należała ona do Przecława Niewiarowskiego. I to jemu przypisuje się wzniesienie w roku 1585 drewnianego kościółka, najcenniejszego zabytku na terenie Jodłownika. 

Kościół pw. Narodzenia NMP stoi nad rzeką Tarnawką. Zbudowany został z drewna modrzewiowego, w konstrukcji zrębowej, wieża w konstrukcji słupowej. Całość została oszalowana deskami, dach jest kryty gontem. Nawa ma kształt zbliżony do kwadratu, prezbiterium jest trójbocznie zamknięte. Do prezbiterium, od strony północnej dobudowana została zakrystia. Nad nawą wznosi się barokowa wieżyczka z sygnaturką. 

 

Wnętrze kościoła utrzymane jest głównie w stylu barokowym. W prezbiterium centralne miejsce zajmuje ołtarz główny, pochodzący z drugiej połowy XVIII wieku. Znajduje się w nim klasycystyczny obraz przedstawiający św. Joachima i św. Annę ofiarujących Bogu nowonarodzoną Maryję. Powyżej umieszczony został wizerunek Boga Ojca oraz Ducha Świętego w postaci gołębicy. W zwieńczeniu ołtarza znajduje się obraz przedstawiający św. Stanisława biskupa, zaś po bokach figury św. Floriana (z lewej) i św. Kazimierza królewicza (z prawej). W szczytowym miejscu umieszczona została rzeźba przedstawiająca Boga Ojca w obłoku. 

W prezbiterium warto zwrócić uwagę na polichromie. W górnej części, w formie fryzu na różowym tle, zostały namalowane popiersia apostołów. Łatwo rozpoznać św. Piotra z kluczami, czy św. Jana z kielichem z wystającym z niego wężem. Innych apostołów już znacznie trudniej zidentyfikować, gdyż malowidła nie zostały niestety podpisane. Na ścianach poniżej namalowane zostały portrety świętych i doktorów kościoła. Wizerunki świętych również nie są podpisane, zatem nie potrafię ich zidentyfikować. Natomiast na suficie prezbiterium został namalowany obraz „Zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie”, ujęty w okrągłą, złocistą ramę. 

Malowidła pokrywają również ściany i sufit nawy. Na suficie znajduje się sporych rozmiarów obraz „Koronacja Matki Bożej”. Natomiast górną część ścian zajmują portrety świętych (w tym papieży) związanych z zakonem dominikańskim. Bo to właśnie Dominikanie, od czasu powstania świątyni, do roku 1782, byli opiekunami jodłownickiego kościoła. Te popiersia są już podpisane, więc każdy widzi, kogo przedstawiają. 

Malowidła, zarówno w prezbiterium jak i w nawie pochodzą z pierwszej połowy XVIII wieku. Wykonane zostały przez nieznanego artystę. Ich konserwacja miała miejsce w latach 2008-2011. 

Na styku prezbiterium i nawy umieszczone zostały dwa, klasycystyczne ołtarze boczne, pochodzące z drugiej połowy XIX wieku. Ten po lewej, jest pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, po prawej Najświętszego Serca Pana Jezusa. W nawie warto jeszcze zwrócić uwagę na chrzcielnicę, pochodzącą z 1915 roku. Ciekawie prezentuje się również Grupa Ukrzyżowania. 

Warto jeszcze zajrzeć do przedsionka kościoła. Na ścianie wisi sporych rozmiarów portret fundatora świątyni, Przecława Niewiarowskiego. Obraz datowany jest na rok 1600, jego autor pozostaje nieznany. W przedsionku warto zwrócić uwagę na kamienną chrzcielnicę. Niestety nie wiem, z jakiego okresu pochodzi. 

Warto zajrzeć do Jodłownika i zwiedzić drewniany kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Gorąco polecam!!! 

Dodaj komentarz