Chotków – kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny

 

Chotków to niewielka wieś położona w woj. lubuskim, w pow. żagańskim, w gminie Brzeźnica. Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1328 roku, lecz  jej historia zaczyna się znacznie wcześniej. Cennym zabytkiem na jej terenie jest kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. 

Świątynia została wzniesiona pod koniec XIII wieku z kamieni narzutowych, w stylu wczesnogotyckim. Pierwsze pisemne informacje na jej temat pochodzą z 1376 roku. W XV wieku kościół rozbudowano, a w XVI wieku dobudowano, trochę nietypowo, bo od strony południowej, wieżę. W okresie baroku została dobudowana zakrystia oraz nadano nową formę otworom okiennym (można jeszcze zauważyć na zewnętrznych ścianach, zarys ostrołukowo zakończonych otworów okiennych). 

Na szczególną uwagę zasługuje piękny, XIII-wieczny portal wejściowy od strony południowej. Wykonany został z piaskowca, ostrołukowy, o profilowanych uskokach, z kolumienkami w narożach. 

Całość okala murowane ogrodzenie, prawdopodobnie z XV wieku. 

 

 

Po wejściu do świątyni, pierwsze co rzuca się w oczy, to brak ołtarza. Został on przeniesiony tymczasowo do Brzeźnicy, ze względu na zły stan techniczny budowli. Pojawiające się pęknięcia, spowodowane wcześniejszymi remontami, mogły doprowadzić do katastrofy budowlanej. Stąd decyzja o przeniesieniu cennego ruchomego wyposażenia kościoła. A ołtarz w formie tryptyku, którego nie mogłem zobaczyć, pochodzi z ok. 1520 roku. Jego twórcą jest Mistrz Ołtarza z Gościeszowic. Aktualnie, w miejscu ołtarza, obok tabernakulum ustawiono dwie figury świętych. Po lewej umieszczono się św. Augustyna z Hippony (ur. 354 r., zm. 430 r.), zaś po prawej św. Barbarę z Nikomedii (żyjąca na przełomie III i IV wieku).  Wygląda to trochę dziwnie, ale to tymczasowa sytuacja, na czas remontu kościoła. A ten może jeszcze potrwać kilka lat, z uwagi na ogromne koszty. 

 

 

W kościele warto natomiast zwrócić uwagę, na bardzo piękną, bogato zdobioną, kamienną chrzcielnicę. Pochodzi ona z końca XVI wieku. Jej ośmioboczna misa zdobiona jest wizerunkami czterech ewangelistów oraz czterema herbami, zaś od dołu główkami aniołków. 

Na filarze, obok chrzcielnicy, została umieszczona rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena z biretem w ręku. Po obydwu jego bokach artysta wyrzeźbił dwa aniołki. 

 

 

W kościele, wmurowane w północne ściany prezbiterium i nawy, zachowały dwie płyty nagrobne. Ta w nawie poświęcona została Salome von Schwarz z domu von Schöneich, zmarłej 11 kwietnia 1571 r. 

Na temat drugiej płyty nagrobnej, znajdującej się w prezbiterium, nie znalazłem żadnych informacji. W świątyni pewnie było więcej płyt epitafijnych, które zostały jednak wywiezione w raz z innym wyposażeniem kościoła. 

 

 

Podczas prowadzonego obecnie remontu, na ścianach prezbiterium odkryto XVI-wieczne polichromie, które są poddawane renowacji. 

 

 

Warto zajrzeć do Chotkowa i zwiedzić XIII-wieczny kościółek, który jest dumą mieszkańców wioski. Na powyższych zdjęciach widać, że obiekt wymaga jeszcze wiele prac zabezpieczających i remontowych. Trzymajmy kciuki, żeby jak najszybciej odzyskał dawny blask, a wyposażenie wywiezione do Brzeźnicy, już wkrótce wróciło na swoje miejsce. Pojedźcie, zobaczcie, przekonajcie się na własny oczy o wyjątkowości tego kościoła. POLECAM!!!

Dodaj komentarz