Bojadła – pałac

Bojadła to wieś w Polsce, położona w woj. lubuskim, w pow. zielonogórskim. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1234 roku. Na jej terenie znajduje się pałac z pierwszej połowy XVIII wieku.

Pałac został wzniesiony przez właścicieli majątku, rodzinę von Kottwitz. Cały zespół, prócz pałacu, składał się jeszcze z parku, dwóch oficyn i dwóch kordegard. Założenie jest nietypowe, gdyż dziedziniec pałacu usytuowano wzdłuż drogi dojazdowej, zaś park, nie jak to zwykle bywa na tyłach pałacu, lecz po drugiej stronie drogi dojazdowej. Pałac, w kształcie podkowy, piętrowy, z dużym tarasem, zdobiony jest od frontu rokokową dekoracją. Po obu stronach bramy, wybudowano kordegardy na rzucie kwadratu, przykryte czterospadowym dachem. Całość powstała w latach 1734-1735. 

 

 

Obecnie pałac jest w rękach prywatnych. Zarządza nim Fundacja Pałac Bojadła. Właściciel stopniowo przywraca dawną świetność barokowego założenia. Ale jeszcze wiele pracy i pieniędzy trzeba włożyć aby rezydencja lśniła dawnym blaskiem. Przez ostatnie dziesięciolecia pałac był nieużytkowany i stopniowo niszczał. Z oryginalnej stolarki niewiele zostało. Ale drzwi wejściowe jakimś cudem się zachowały i dzisiaj, po odnowieniu, możemy je podziwiać. 

 

 

Obecnie udostępnionych do zwiedzania jest kilka pomieszczeń na parterze. Poza holem, można zobaczyć jeszcze trzy sale. Umeblowane zostały meblami z epoki. W jednej sali, uwagę przykuwa bogato zdobiony kominek. W innej piękny kufer lub może komoda. 

 

 

Dużo do zwiedzania na dzień dzisiejszy jeszcze nie ma, ale warto zajrzeć do pałacu. POLECAM!!!

Dodaj komentarz